Ks. Jakub Lanhaus, gnieźnieński bożogrobiec, spisywał niemal codziennie swoje uwagi z podróży służbowej do Rzymu, dokąd jechał dla rozstrzygnięcia sporu prawnego między swoim klasztorem a Kapitułą Metropolitalną w Gnieźnie. Choć tekst tego rękopisu został opublikowany już w końcu XIX wieku, wciąż brakowało jego edycji naukowej, wyposażonej w przypisy, indeksy i słownik. Dzieła podjęli się panowie profesorowie Bogdan Jerzy Rok (UWr) i Marian Chachaj (UMCS). Od strony edytorskiej opracowali to dzieło specjaliści z w/w wydawnictwa krakowskiego.
Promocję książki zaszczycił swa obecnością ksiądz prymas Wojciech Polak, który też objął honorowy patronat nad wydarzeniem. O godzinie 10, powitał gości ksiądz prymas oraz ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor archiwum. Panowie Profesorowie Rok i Chachaj przybliżyli postać ks. Lanhausa oraz fenomen jego pamiętnika z podróży a także opowiedzieli o żmudnej drodze do przygotowania publikacji. Pan Adam Lejczak, prezes wydawnictwa „Księgarnia Akademicka”, zapoznał zebranych tajnikami pracy zespołu redakcyjnego oraz ogłosił, że gnieźnieński pamiętnik otwiera serię wydawniczą „Peregrinationes Sarmatarum”, poświęconą staropolskim podróżom i pielgrzymkom.
Po przerwie rozpoczęto sesję naukową, którą prowadził prof. Jan Jurkiewicz (UAM). Złożyły się na nią następujące wystąpienia:
- prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk (UJ): Relacja z podróży jezuity Bartłomieja Nataniela Wąsowskiego;
- prof. dr hab. Marian Chachaj (UMCS): Relacja podróży do Rzymu Remigiusza Zawadzkiego;
- dr hab. Filip Wolański (UWr): Relacja podróży po Europie ex-jezuity Ksawerego Franciszka Bohusza;
- prof. dr hab. Stanisław Roszak (UMK): Rękopisy podróżnicze w zbiorach wileńskich;
- dr hab. Adam Kucharski (UMK): Włoskie impresja polskiego wojażera. Ignacy Potocki w Italii (1765-1770);
- dr Jakub Węglorz (UWr): Problemy zdrowia i higieny w diariuszu Jakuba Lanhausa;
- ks. dr Michał Sołomieniuk (AAG): Rękopisy XVIII-wieczne w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Rekonesans wśród poloników.
Promocja książki oraz sesja naukowa to kolejne wydarzenie, które przybliża szerokiej publiczności skarby gnieźnieńskiego archiwum. Przywiezione dziś do Gniezna 70 egzemplarzy publikacji rozeszło się w mig między uczestnikami spotkania. Książka będzie do nabycia około połowy maja w księgarni archidiecezjalnej w Gnieźnie oraz poprzez sklep internetowy wydawnictwa www.akademicka.pl.
Promocja książki i sesja naukowa o dawnym podróżowaniu. Fot. Rafał Jurke