Opublikowano: 2023-05-24

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Milenium w Gnieźnie odbyli dziś lekcję historii w naszym archiwum. We współpracy z nauczycielami podzieliliśmy uczniów na dwie grupy: jednej prezentowaliśmy zabytki z biblioteki historycznej, drugiej zaś opowiadaliśmy o pracy w archiwum, szczególnie zaś o genealogii.
Opublikowano: 2023-05-23

19 maja odwiedziła nas grupa 29 bibliotekarzy z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Bibliotekarze spotkali się z dyrektorem archiwum oraz kustoszem biblioteki katedralnej, którzy zaprezentowali gościom wybrane zabytki i najnowsze publikacje, bazujące na naszych źródłach archiwalnych: "Pro memoria" bł. prymasa Wyszyńskiego oraz "Złotą Księgę uczestników Powstania Wielkopolskiego".
Opublikowano: 2023-05-16

W archiwum trwa digitalizacja rękpiśmiennego Mszału fundacji króla Jana Olbrachta. Co roku staramy się z własnych środków kopiować cyfrowo w najwyższej jakości kolejne skarby słowa.
Opublikowano: 2023-05-11

Biblioteka naukowa Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie wzbogaciła się o wyjątkową publikację: wydanie naukowe średniowiecznej księgi, przechowywanej w zasobie tegoż archiwum. Autorem liczącej 608 stron publikacji jest dr Adam Kozak z Poznania, obecnie pracownik Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN.
Opublikowano: 2023-05-05

Dnia 29 kwietnia klerycy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie odbyli u nas zajęcia z historii Kościoła. Wykładowca, ks. dr Łukasz Krucki, będący jednocześnie zastępca dyrektora archiwum, zaprezentował alumnom nasze najcenniejsze zabytki.


Starsze informacje 1 z 57  Następne Ostatnia strona